آمار شهدای روحانی ۱۰ برابر دیگر اقشار است

یحیی عقیلی با اشاره به اهمیت شناخت جایگاه شهدای روحانی سراسر کشور گفت: آمار شهدای روحانی نسبت به دیگر صنوف و اقشار، حدود ده برابر است.

وی در ادامه به فعالیت ۱۲ ساله ستاد کنگره شهدای روحانی اشاره کرد و افزود: این ستاد از سال ۱۳۷۸ تاسیس شده، اما از سال ۱۳۸۰ به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

رییس ستاد کنگره شهدای روحانی، فعالیت‌های این ستاد را در ۵ مرحله عملیاتی عنوان کرد و ابراز داشت: کارها و فعالیت‌های انجام شده در زمینه شهدای روحانی در ۵ مرحله تعریف شده که بخش آمار، از تمام مراحل مهم‌تر و ضروری‌تر است، چون هیچ سازمانی آمار دقیقی از شهدای روحانی در اختیار ندارد.

  • مقایسه آمار شهدای روحانی با دیگر اقشار

وی با اشاره به این‌که روحانیت نسبت به جمعیت خود ۱۰ برابر دیگر صنوف، شهید تقدیم نظام کرده است، خاطر نشان کرد: آمار فعلی شهدای طلبه و روحانی به ۴۵۰۰ شهید رسیده که کماکان در حال بررسی بیشتر در این زمینه هستیم.

عقیلی در ادامه درباره آمارگیری تخصصی از شهدای روحانی، تصریح کرد: آمارگیری تخصصی شهدای روحانی در دستور کار قرار گرفته که شهید روحانی در کدام یک از رسته‌های عملیاتی مانند دسته رزمی، مخابرات و … مشغول به فعالیت بوده است.

وی ادامه داد: تقویم شهادت نیز در دست تنظیم است که در آن شهدای روحانی و شهادت آنها به تفکیک روز، ماه، سال، فصل، شهر، استان، ایام هفته، حروف الفبا و سن زمان شهادت مشخص می‌شوند.

  • شناسایی شهدای روحانی خارج غیرایرانی

رییس ستاد کنگره شهدای روحانی، شناسایی شهدای روحانی خارج از کشور را نیز از وظائف این ستاد برشمرد و اظهار داشت: شهدای روحانی خارج از کشور به سه دسته تقسیم شده‌اند، یا این که جزء شهدای ایرانی، شهید شده در بیرون از مرزها هستند، یا شهدای غیر ایرانی شهید شده در جبهه ایران و عراق می‌باشند و یا از شهدای غیر ایرانی شهید شده در بیرون از مرزها تعریف می‌شوند.

وی، جمع‌آوری اسناد و مدارک و سوابق علمی، سیاسی، مبارزاتی شهدای روحانی را از دیگر فعالیت‌‌های این ستاد دانست و گفت: جمع‌‌آوری و آرشیو اسنادی که دلیل بر حضور شهدای روحانی در جبهه می‌باشد، بسیار مهم و ضروری است که بیش از ۹۵ درصد آنها جمع آوری شده و مرحله دوم، جمع‌آوری خاطره‌ها از زبان دوستان و آشنایان است.

  • مدرسه علمیه‌ای با ۱۰۰ شهید

عقیلی در پایان با اشاره به نقش حوزه‌های علمیه در جنگ تحمیلی یادآور شد: در زمان جنگ تحمیلی، ۲۴۸ حوزه علمیه با اهدای شهدای روحانی، نام خود را در جریده عالم ثبت نموده‌اند که از آن جمله می‌توان به مدرسه علمیه امام محمد باقر(ع) قم با بیش از ۱۰۰ شهید روحانی و مدارس بابل و مدرسه آیت الله بنابی با بیش از ۸۰ شهید اشاره کرد.