شهدای روحانی پرچمدار انقلاب و دفاع مقدس

3174324 162

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران ، حجت الاسلام مصلحی دیشب در مسجد جامع نکا, شهدای روحانی را پرچمدار انقلاب و دوران دفاع مقدس در دفاع از ولایت عنوان کرد و گفت: در عصر کنونی نیز روحانیت در دفاع از حرم گوی سبقت را ربوده است.

وی با اشاره به اینکه دهه فجر امسال به واسطه تقارن با ایام فاطمیه رنگ و بوی فاطمی داشته است، گفت : درس ولایتمداری و حضور در صحنه‌ را در منش فاطمی می‌توانیم درک و فهم داشته باشیم و در مسیر اسلام و ولایت و اسلام ناب تا پایان عمر ثابت قدم و استوار باقی بمانیم.

مصلحی با بیان اینکه ملت ایران ادامه دهنده راه سالار شهیدان است و در دوران دفاع مقدس منش حسینی شهدای ما را مدیریت کرده است، افزود: شرح صدر شهدا بسیار بالا است و تحمل بالایی در مقابل بسیاری از خرابکاری‌ها و مشکلات جامعه دارند.

رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس با اشاره به اینکه نقش روحانیت در دوران دفاع مقدس و حضور آنان در سنگر رزم بسیار مغفول مانده است، گفت: انقلاب و نظام با هزینه‌های سنگینی حفظ و امروز به دست ما رسیده است؛ شهدا بدون تعارف اکنون حاضر و ناظر بر اعمال ما هستند و کشور اسلامی ایران را بیمه کردند.

مصلحی با بیان اینکه روحانیت در جایگاه مختلف در بالاترین رتبه بوده است، افزود: از هر هزار روحانی ۴۰ شهید تقدیم نظام شده و از افتخار این قشر اثرگذار نظام اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای در کشور اکنون دنبال اصلاحات آمریکایی هستند و این جمعیت در دوران صدارت حزب اصلاحات در کشور فعال بودند، تصریح کرد: جوانان باید به ابعاد متعدد انقلاب اسلامی تامل و واکاوی دقیق داشته باشند.

رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس با اشاره به اینکه مسئولان باید در تصمیم‌گیری‌های کشور دچار اشتباه محاسباتی نشوند، تصریح کرد: مسئولان باید مراقب باشند تا در شرایط خاص دنبال دو قطبی بودن در کشور نباشند.

این مسئول با بیان اینکه امام خمینی (ره) با مدیریت داهیانه خود مردم را پای کار آورده است و از همه مساجد و تکایا رزمندگان به جبهه‌های جنگ رفتند، افزود: اکنون دستاوردهای دفاعی کشور به حدی رسیده که با قدرت دفاعی خود موشک می‌سازیم.

مصلحی با اعلام اینکه دشمن از حدود ۴ – ۵ سال قبل برنامه‌های متعددی برای ایجاد شرایط نابسامان اقتصادی در کشور داشتند، تصریح کرد: یکی از اقدامات استکبار افزایش سر به فلک کشیدن دلار در کشور بوده و در این بین بی‌تدبیری دولتمردان دوچندان شده است.

وی با اشاره به اینکه دشمن با ایجاد نارضایتی عمومی قصد دارد ملت را از نظام بی اعتماد کند، گفت: این تلاش استکبار تا به نتیجه نرسیدن به اهداف شومش تمامی ندارد

آمار شهدای روحانی ۱۰ برابر دیگر اقشار است

یحیی عقیلی با اشاره به اهمیت شناخت جایگاه شهدای روحانی سراسر کشور گفت: آمار شهدای روحانی نسبت به دیگر صنوف و اقشار، حدود ده برابر است.

وی در ادامه به فعالیت ۱۲ ساله ستاد کنگره شهدای روحانی اشاره کرد و افزود: این ستاد از سال ۱۳۷۸ تاسیس شده، اما از سال ۱۳۸۰ به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

رییس ستاد کنگره شهدای روحانی، فعالیت‌های این ستاد را در ۵ مرحله عملیاتی عنوان کرد و ابراز داشت: کارها و فعالیت‌های انجام شده در زمینه شهدای روحانی در ۵ مرحله تعریف شده که بخش آمار، از تمام مراحل مهم‌تر و ضروری‌تر است، چون هیچ سازمانی آمار دقیقی از شهدای روحانی در اختیار ندارد.

  • مقایسه آمار شهدای روحانی با دیگر اقشار

وی با اشاره به این‌که روحانیت نسبت به جمعیت خود ۱۰ برابر دیگر صنوف، شهید تقدیم نظام کرده است، خاطر نشان کرد: آمار فعلی شهدای طلبه و روحانی به ۴۵۰۰ شهید رسیده که کماکان در حال بررسی بیشتر در این زمینه هستیم.

عقیلی در ادامه درباره آمارگیری تخصصی از شهدای روحانی، تصریح کرد: آمارگیری تخصصی شهدای روحانی در دستور کار قرار گرفته که شهید روحانی در کدام یک از رسته‌های عملیاتی مانند دسته رزمی، مخابرات و … مشغول به فعالیت بوده است.

وی ادامه داد: تقویم شهادت نیز در دست تنظیم است که در آن شهدای روحانی و شهادت آنها به تفکیک روز، ماه، سال، فصل، شهر، استان، ایام هفته، حروف الفبا و سن زمان شهادت مشخص می‌شوند.

  • شناسایی شهدای روحانی خارج غیرایرانی

رییس ستاد کنگره شهدای روحانی، شناسایی شهدای روحانی خارج از کشور را نیز از وظائف این ستاد برشمرد و اظهار داشت: شهدای روحانی خارج از کشور به سه دسته تقسیم شده‌اند، یا این که جزء شهدای ایرانی، شهید شده در بیرون از مرزها هستند، یا شهدای غیر ایرانی شهید شده در جبهه ایران و عراق می‌باشند و یا از شهدای غیر ایرانی شهید شده در بیرون از مرزها تعریف می‌شوند.

وی، جمع‌آوری اسناد و مدارک و سوابق علمی، سیاسی، مبارزاتی شهدای روحانی را از دیگر فعالیت‌‌های این ستاد دانست و گفت: جمع‌‌آوری و آرشیو اسنادی که دلیل بر حضور شهدای روحانی در جبهه می‌باشد، بسیار مهم و ضروری است که بیش از ۹۵ درصد آنها جمع آوری شده و مرحله دوم، جمع‌آوری خاطره‌ها از زبان دوستان و آشنایان است.

  • مدرسه علمیه‌ای با ۱۰۰ شهید

عقیلی در پایان با اشاره به نقش حوزه‌های علمیه در جنگ تحمیلی یادآور شد: در زمان جنگ تحمیلی، ۲۴۸ حوزه علمیه با اهدای شهدای روحانی، نام خود را در جریده عالم ثبت نموده‌اند که از آن جمله می‌توان به مدرسه علمیه امام محمد باقر(ع) قم با بیش از ۱۰۰ شهید روحانی و مدارس بابل و مدرسه آیت الله بنابی با بیش از ۸۰ شهید اشاره کرد.